НХГ „Св. св. Кирил и Методий“ – Благоевград прие националната среща на СУПРИМ
На 12 юни 2026 г. Националната хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ – Благоевград, бе домакин на годишното отчетно събрание на СУПРИМ (Секция на училищата с профилирано и разширено изучаване на музика) в България. Гости на събитието бяха директорите на 19-те училища от страната, както и държавният експерт по музика от МОН д-р Елена Търничкова.
Програмата беше открита с приветствени думи от директора на Гимназията г-жа Светлана Солачка и началника на РУО – Благоевград, г-н Ивайло Златанов, които подчертаха значимостта на сътрудничеството между образователните институции и ролята на музикалното образование за духовното развитие на младите хора.
Главният учител Емануил Манолов и екип от преподаватели по музика посрещнаха гостите по стара българска традиция с хляб и сол, символ на гостоприемство и уважение. Празничната атмосфера бе допълнена от вдъхновяващи музикални изпълнения на вокалната група с ръководител г-жа Марияна Ангелова и фолклорни изпълнители солисти със съпровод на акордеон от г-н Христо Златков, които представиха песни от Пиринския край и допринесоха за емоционалния характер на събитието.
Събранието премина в дух на конструктивен диалог и професионално сътрудничество.
Ученици от НХГ посетиха Националната галерия по НП
„България – образователни маршрути“
По Националната програма „България – образователни маршрути“, Модул 3, ученици от 8.д и 9.д клас на НХГ „Св. св. Кирил и Методий“ – Благоевград, придружени от своите класни ръководители, посетиха Квадрат 500 и Национална галерия – Дворецът.
В рамките на образователния маршрут учениците изслушаха лекция, посветена на развитието на българското изобразително изкуство, и разгледаха постоянните експозиции на галериите.
Срещата с оригинални произведения на едни от най-значимите български художници обогати техните знания по история на изкуството и допринесе за формирането на по-задълбочено разбиране за националното културно наследство.
Посещението беше ценна възможност за съчетаване на обучението в класната стая с непосредствен досег до художествени произведения и културни институции от национално значение.
Английско чаено парти превърна двора на Националната хуманитарна гимназия
в Благоевград в интересен открит урок
Атрактивен и нестандартен открит урок се състоя в НХГ "Св. св. Кирил и Методий" – Благоевград. За девета поредна година там се проведе английско чаено парти с участието на учениците от 8-и клас, паралелка „Изобразително изкуство с интензивно изучаване на английски език“.
Украсени маси, ленени покривки, сандвичи, сладки, поднесени изтънчено, и много чай. Дворът на Гимназията се превърна в изискано чаено парти. Събитието показва как един учител с подкрепата на ръководството може да превърне изучаването на език в преживяване и култура.
Учениците, разделени на екипи, сами приготвиха тристепенно меню по оригинални английски рецепти.
Учениците от 11. д клас на Националната хуманитарна гимназия „Св. Св. Кирил и Методий“ – Благоевград, заедно с преподавателите Александра Петкова и Илия Филипов участваха в поредица от културно-образователни събития, които им предоставиха възможност да се запознаят с различни аспекти на художествения живот в града.
Първата част от програмата включваше кураторски тур на изложбата „2 погледа“, представяща произведения на Златю Бояджиев от колекцията на Регионалния исторически музей – Благоевград. Учениците се запознаха с историята на творбите, както и с концепцията на изложбата. Срещата насочи вниманието към значението на художественото наследство и към начините, по които произведенията на изкуството могат да бъдат представяни и интерпретирани пред съвременната публика.
След това младите художници посетиха Градската художествена галерия, където имаха възможността да разговарят с Боря Шапшалова – възпитаник на НХГ и съвременен артист, работещ в областта на концептуалното, дигиталното и генеративното изкуство.
По време на представянето учениците се запознаха с идеите, залегнали в изложбата „Природа 2.0“, както и с различни технологични средства и подходи, използвани в съвременните художествени практики.
Посещенията дадоха възможност на гимназистите да се докоснат както до творчеството на един от най-значимите български художници на ХХ век, така и до актуалните процеси в съвременното изкуство.
Отличие за ученичка от НХГ „Св. св. Кирил и Методий“ в Международния конкурс „Животът на един щъркел“
С гордост споделяме поредния успех на ученичка от Националната хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ – Благоевград.
Деница Иванова от 11. д клас бе отличена с трето място в Международния конкурс за детска рисунка „Животът на един щъркел“, организиран от ОУ „Гео Милев“ – с. Белозем, съвместно с Община Раковски, Кметство Белозем, НЧ „Просвета 1909“ и Федерация на природозащитните сдружения „Зелени Балкани“.
В конкурса участваха близо 430 деца от цялата страна и български училища в чужбина. Творбите бяха оценявани от компетентно жури, а отличените рисунки впечатлиха със своята оригиналност, художествени качества и отношение към темата, свързана с природата и живота на белия щъркел – символ на надеждата и доброто.
Поздравяваме Деница за достойното представяне и ѝ пожелаваме още много творчески успехи, вдъхновение и нови награди!
Учениците от профил "Предприемачески" - 8б, 9б и 10б клас, получниха награди за своето участие в проекта. Измина една учебна година, в която получиха знания и много практически умения за създаване на бизнес единица.
На 28 май 2026 г. в Националната хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ – Благоевград се проведоха четири STEM практически урока, които демонстрираха съвременен интердисциплинарен подход към обучението и активното включване на учениците в процеса на учене чрез изследване, творчество и екипна работа.
🔗 „Веригите като универсален модел в природните науки“, реализиран от г-жа Десислава Христова, г-жа Доброслава Митева и г-н Антонио Разаков.
STEM урокът обедини знания от природните науки, технологиите, инженерството и математиката около понятието „верига“ като система от взаимосвързани елементи.
Учениците работиха по групи и изследваха различни типове вериги:
- Океанска хранителна верига – създаване на модели и анализ на последствията при отпадане на елемент
- Химични връзки и електролитна дисоциация – изграждане на модели чрез практически дейности
- Електрически вериги – конструиране на права и успоредна верига и създаване на дигитални модели
В процеса на работа учениците:
- развиха умения за анализ, наблюдение и критично мислене
- работиха ефективно в екип и поеха отговорност за задачите си
- осъзнаха значението на всяко звено в една система
Урокът завърши с представяне на проектите.
В реализирането на урока се включи и г-жа Миглена Велячка, която подготви презентационните материали и тест-анкета за рефлексивно оценяване, подпомагаща обобщаването на усвоените знания.
🎨 „Дигитална трансформация на формата“
По изобразително изкуство и информационни технологии се проведе урок на тема „Дигитална трансформация на формата – растерна, векторна и 3D графика“, реализиран от г-жа Александра Петкова и г-жа Невена Антипешева.
Учениците изследваха как една форма може да бъде пресъздадена чрез различни дигитални технологии. Работейки в екипи „Художници“, „Дизайнери“ и „Инженери“, те:
- създадоха дигитални изображения и 3D модели
- приложиха знания за композиция, обем и визуална комуникация
- развиха креативно и пространствено мислене
Урокът завърши с представяне на проектите, Smart Test и рефлексия върху ролята на дигиталните технологии в съвременното изкуство.
🎬 „Трансформиране на човешка фигура в анимацията и фентъзи филмите“, реализиран от г-н Илия Филипов.
В този практически урок учениците разгледаха процесите на преобразяване на човешката фигура в художествени и дигитални образи, характерни за анимацията и фентъзи киното.
Чрез творчески задачи те:
- експериментираха с форма, пропорции и стил
- създадоха авторски визуални интерпретации
- разбраха връзката между изкуството и дигиталните технологии
Занятието стимулира въображението и насърчи индивидуалния художествен израз.
📚 „Дизайн на обложка на книга чрез дигитални инструменти“, реализиран от г-жа Йорданка Шопова.
Урокът представи процеса на създаване на съвременна корица на книга, като съчета творческо мислене с използването на изкуствен интелект и Adobe Photoshop.
Учениците преминаха през всички етапи:
- разработване на концепция и визуална идея
- определяне на жанр, аудитория и цветова атмосфера
- генериране и обработка на изображения
Те демонстрираха:
- силна креативност и естетически усет
- умения за работа в дигитална среда
- оригинални и впечатляващи дизайнерски решения
🌟 Обобщение
Проведените STEM уроци показаха как съвременното образование може да бъде интересно, практическо и свързано с реалния свят. Чрез интегриране на различни учебни области учениците не само усвояват знания, но и развиват ключови компетентности като критично мислене, креативност, дигитална грамотност и умения за работа в екип.
Тези инициативи са част от усилията на НХГ за развитие на модерна образователна среда и ефективно използване на възможностите на новия STEM център.
Отличия за ученици от НХГ в Националния конкурс „Бог е любов“
Ученици от Националната хуманитарна гимназия „Св. Св. Кирил и Методий“ – Благоевград бяха отличени в XXIV Национален конкурс „Бог е любов“, организиран съвместно от Българската православна църква и Министерството на образованието и науката.
Тържествената церемония по награждаването се състоя на 28 май в залата на Камерна опера – Благоевград. Наградите бяха връчени лично от Негово Високопреосвещенство Неврокопския митрополит Серафим и началника на РУО – Благоевград г-н Ивайло Златанов.
В направление „Рисунки“ учениците от НХГ завоюваха престижни отличия:
Възрастова група VII–VIII клас
🏆I място: Никола Христов Чупетловски, VIII д клас
Възрастова група IX–X клас
🏆I място: Виктория Георгиева Георгиева, Xд клас
🏆II място: Габриел Зашев, Xд клас
🏆III място: Вергиния Калинова Запрянова, X д клас
Поощрителна награда – Дея Венциславова Самарджиева, IX д клас
Поощрителна награда – Ивона Ивайлова Михтарска, IX д клас
Възрастова група XI–XII клас
🏆II място: Йоана Ангелова Подгорска, XII д клас
🏆I място: Райко Милован Ягодич, XI д клас
Поздравяваме учениците за достойното представяне, таланта и вдъхновението, с които прославят училището ни! Пожелаваме им още много творчески успехи и бъдещи отличия!
Талант и емоция в една изложба – творбите на Ивона Михтарска
🎨📖 На 28.05.2026 г. в НХГ „Св. св. Кирил и Методий“ – Благоевград бе открита изложба на талантливата Ивона Михтарска от 9. д клас.
Посетителите имаха възможност да се потопят в свят, изпълнен с цвят, въображение и емоция, представен чрез нейните впечатляващи рисунки и авторски стихове. 🖌️✨
Изложбата разкри не само художествения талант на Ивона, но и умението ѝ да разказва истории и да предава чувства чрез изкуството и поезията. Всяка творба носеше свое настроение, а стиховете допълваха картините по начин, който превръщаше преживяването в истинско емоционално пътешествие. 🌊📚
Поздравления за смелостта, вдъхновението и положените усилия! 👏
Пожелаваме на Ивона още много творчески успехи и вдъхновение по пътя ѝ в изкуството! 🎨✨
24 май – денят, в който буквите говорят, духът празнува, а Благоевград сияе още по-светло!
Националната хуманитарна гимназия „Св.св. Кирил и Методий“ отбеляза най-светлия български празник с вдъхновяващо тържество и празнично шествие.
На 24.05.2026 г. НХГ „Св. св. Кирил и Методий“ достойно и с гордост взе дейно участие в тържествата по случай Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност – празник, който е и официален ден на град Благоевград.
В двора на гимназията прозвучаха силни думи, посветени на знанието, духовността и българския дух. Към учениците, учителите и гостите се обърнаха:
♦ Г-жа Солачка – директор на гимназията
♦ Г-н Байкушев – кмет на община Благоевград
♦ Д-р инж. Росица Карамфилова-Благова – министър на околната среда и водите
След официалните гости думата взеха зрелостниците.
Бе поднесено емоционално слово от името на 12. клас, с което зрелостниците изразиха своята благодарност към преподавателите си. В знак на признателност учениците направиха скромно дарение на Гимназията, а ученикът от 12. в клас Димитър Орков подари портрет на великия революционер Гоце Делчев
В двора на любимото училище се завърнаха учениците от випуск 1986 година. От тяхно име празнично обръщение отправи г-жа Юлияна Христова, старши експер по български език и литература в РУО.
С признателност, преклонение и почит първо бяха поднесени цветя пред паметника на видния възрожденец и деец Кузман Шапкарев в двора на НХГ „Св. св. Кирил и Методий“, а след това и пред паметника на светите братя Кирил и Методий – символ на просвещението, словото и националната ни идентичност.
Именно от двора на НХГ „Св. св. Кирил и Методий“ тръгна един от тържествените лъчи на празничното дефиле към площад „Македония“. Това беше шествие на знанието, младостта и надеждата, което изпълни улиците на града с цветове и празнично настроение.
На 24.05.2026 г. отново си припомнихме, че България не е просто географско понятие – тя е дух, писменост и памет. А докато има училища като НХГ, които пазят светлината на словото жива, бъдещето ни винаги ще има вярна посока.
Вероника Димитрова с отличие от десетото юбилейно издание на Националния конкурс "На мира в света". Конкурсът е посветен на Международния ден на мира, а тазгодишната тема е „Моят път към щастието“. Ученичката от 11а клас Вероника Димитрова спечели първо място в своята възрастова група (VIII - XII клас) в категория Стихотворение.
На 21.05.2026 г. ученичката Любена Чанева от 10 Д клас получи своята заслужена награда от РИОСВ - Благоевград за I място в конкурс ”Натура 2000-природата около нас”.
Младите таланти на НХГ с впечатляващо участие във Философския факултет
На 14–15 май се проведе Студентската научна конференция на Философския факултет на тема: „Човекът и обществото в епоха на кризи и промени“.
С особена гордост в конференцията взеха участие и учениците от НХГ „Св. св. Кирил и Методий“, които достойно представиха своето училище със знания, увереност и вдъхновение.
Младите участници показаха, че притежават не само отлична подготовка, но и желание за развитие, научно мислене и активна гражданска позиция. Тяхното представяне беше впечатляваща заявка за бъдещи участия и успехи в академични форуми.
Поздравления за учениците и техните преподаватели за забележителния успех!
Отново сме горди от великолепното представяне на талантливите фолклорни изпълнители от НХГ „Св.св. Кирил и Методий"- Благоевград, на Международния фолклорен конкурс „Модерни звуци от миналото'', който се проведе на 9. и 10.05.2026 г. в гр. София.
Учителката им Милана Влахова сподели, че учениците Стефани Сиджимкова от 9 г клас, Мирослав Дончев от 11 г клас и Любослав Георгиев от 10 г клас бяха отличени с първо място, а Ивелина Ковачева от 8 г клас и Василена Димитрова от 10 г клас заеха второ място.
На снимката: Стефани, Ивелина, Мирослав и г-жа Влахова
на снимката: Любослав и г-н Златков
на снимката: Василена
Поздравления за упоритостта и усърдния труд, скъпи ученици! Желаем Ви още много успехи и награди! Благодарим на господин Христо Златков за акомпанимента на акордеон!
Патронен празник на НХГ „Св. св. Кирил и Методий” – Благоевград
НХГ „Св. св. Кирил и Методий“ (бивша Солунска гимназия) отбеляза своя Патронен празник в тържествена и вдъхновяваща атмосфера. Начело на събитията бе директорът на Гимназията - г-жа Светлана Солачка, която активно участва във всички дейности през целия празничен ден, като подкрепяше учениците и учителите и допринасяше за отличната организация на празника.
На събитието присъстваха кметът на Община Благоевград Методи Байкушев, областният управител Николай Куколев, заместник-председателят на Общински съвет – Благоевград, Ваня Кромбоа, заместник-кметът по образование Боряна Шалявска, както и учители, ученици и гости.
Празничната програма започна с полагане на цветя пред паметниците на светите братя Кирил и Методий и на Кузман Шапкарев в двора на Гимназията – израз на признателност към всеотдайното им дело.
Сред акцентите в програмата бе откриването на изложба със 115 картини, създадени от учениците от XII д клас. Талантливите млади художници впечатлиха присъстващите със своите творби, а г-жа Ваня Кромбоа изрази възхищението си от тяхната креативност, въображение и художествени умения.
По време на празника официално бяха открити и новите STEM кабинети по химия и опазване на околната среда, биология, физика и изобразително изкуство. Учениците демонстрираха лабораторни опити, с които показаха своите знания, практически умения и интереса си към науката. Демонстрациите предизвикаха голям интерес и бяха посрещнати с бурни аплодисменти.
Празничните прояви продължиха със състезанието между паралелките от 8. клас за званието „Кирило-Методиевска паралелка“ и спортни игри.
Кулминация на празничния ден беше тържественият концерт, който се превърна в истински празник на изкуството, таланта и вдъхновението.
В него участие взеха талантливите възпитаници на музикалните паралелки в Гимназията, които впечатлиха публиката със своите изпълнения. Концертът се превърна в истински празник на изкуството и духовността, посветен на делото на светите братя Кирил и Методий. Учениците представиха богата и разнообразна музикална програма, изпълнена с професионализъм и артистичност. Публиката аплодира младите музиканти за техния труд, за таланта и за яркото им сценично присъствие.
Сред гостите на тържеството освен многобройни граждани присъстваха и представители на институции – областният управител Николай Куколев, заместник-кметът по култура, спорт и туризъм Станислав Кимчев, Началник отдел "Административно правно, финансово - стопанско и информационно обслужване" старши експертът от РУО Людмила Цикловска
С приветствени думи към всички присъстващи се обърна директорът на Гимназията – г-жа Светлана Солачка. В словото си тя сподели гордостта от успехите на възпитаниците от различните профили в училището и подчерта ангажимента на всички, свързани с Гимназията, към името и авторитета на патроните първоучители Кирил и Методий.
Тържеството още веднъж показа, че НХГ „Св. св. Кирил и Методий“ е средище на талантливи и вдъхновени млади хора – следовници на достойните си предшественици.
Успешно представяне на нашите ученици на конкурса „Южни слънца“ в гр. Петрич
На 01.05.2025 г. духовият ансамбъл към НХГ „Св. св. Кирил и Методий“ – Благоевград, с ръководител Китан Стойчев взе участие в XXVII МДК „Южни слънца“ - Петрич 2026.
В направление „Духови и фанфарни оркестри и мажоретни състави“ учениците Александра Чушева (VIII г клас), Даниел Тупаров (VIII г клас), Марио Александров (VIII г клас), Петър Митов (X г клас) и Иван Лозанов (XI г клас) бяха наградени с Грамота за отлично представяне и статуетка.
Със своите изпълнения те впечатлиха публиката в конкурсната програма, празничното дефиле и празничния концерт.
Успехите продължават...
На XXVII Международен детски конкурс „Южни слънца“ учениците от нашата Гимназия взеха участие в направление „Народно пеене“ и се завърнаха с престижни отличия. Под ръководството на учителите по музика Марияна Ангелова и Галя Ангелова младите таланти демонстрираха своите умения и любовта си към българския фолклор.
Журито присъди следните награди:
🏆I място: Памела Папева (IX г клас);
🏆II място: Илияна Тупавичарска (X г клас);
🏆III място: Дует Ерика Цветанова и Памела Папева (IX г клас).
Песенните изпълнения бяха поднесени със съпровод на тамбури от учениците Мария Газиева (VIII г клас), Памела Николова (IX г клас) и Велислав Иванов (IX г клас).
Успешно участие на ученици от НХГ „Св.св. Кирил и Методий“ в пленера „Мелодии от багри“ – Петрич 2026
На 2 и 3 май 2026 г. ученици от Националната хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ – Благоевград, взеха участие в пленера по живопис „Мелодии от багри“, част от XXVII Международен детски конкурс „Южни слънца“ – Петрич, утвърден форум, който ежегодно събира млади таланти.
Училището беше представено от четирима ученици:
Ава Андреевска и Благовест Макелов от 8 д клас, както и Виктория Георгиева и Габриел Зашев от 10 д клас, с ръководител Александра Петкова.
Пленерът се проведе в градския парк на Петрич, където участниците работиха в реална творческа среда и имаха възможност да развият своите художествени идеи и индивидуалния си стил.
Представянето на учениците беше високо оценено от журито. Бяха присъдени следните награди:
🏆 Ава Андреевска (8 д клас) – Гран при на кмета на община Петрич – най-високото отличие на пленера
🥈 Виктория Георгиева (10 д клас) – второ място в четвърта възрастова група
🥉 Благовест Макелов (8 д клас) – трето място в трета възрастова група
Участието в пленера предоставя ценна възможност за творческа изява, обмен на идеи и вдъхновение, както и за утвърждаване на младите художници.
Поздравяваме учениците за достойното представяне и им пожелаваме още много бъдещи успехи!
Представители на НХГ „Св. св. Кирил и Методий“ – Благоевград в мобилност по НП „Иновации в действие“
В периода 27–29 април 2026 г. представители на НХГ „Св. св. Кирил и Методий“ – гр. Благоевград взеха участие в мобилност по Националната програма „Иновации в действие“, Модул 2, за учебната 2025/2026 година. Мобилността се проведе в СУ „Вичо Грънчаров“ – гр. Горна Оряховица, иновативно училище и домакин на събитието.
В дейностите се включиха партньорските училища СУ „Отец Паисий“ – гр. Враца и иновативното 144. СУ „Народни будители“ – гр. София, като учители и ученици станаха част от три наситени с идеи и вдъхновение дни, посветени на обмен на добри практики и професионално сътрудничество.
Програмата започна с топло посрещане по българска традиция и запознаване с образователната среда на училището домакин – библиотеката, специализираните ателиета и модерния STEM център, в който се проведоха последващите дейности.
Акцент във втория ден беше наблюдението на иновативни уроци и прилагането на съвременни образователни подходи. Особен интерес предизвикаха дейностите по „Виртуална биология“,
както и интегрираният урок по музика, математика и физика на тема „Родопи – математиката на ехото“.
Проведената кръгла маса даде възможност за споделяне на опит и идеи за развитие на интерактивното обучение.
В последния ден участниците работиха в екипи по методически разработки и съвместни образователни продукти, които представиха пред партньорите. Мобилността завърши с положителни емоции, благодарности и удовлетворение от създадените нови професионални контакти.
Участието на НХГ „Св. св. Кирил и Методий“ – гр. Благоевград в тази мобилност допринесе за обогатяване на педагогическия опит и утвърди значението на партньорството между училищата като основа за качествено и съвременно образование.
≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈🥉Повод за гордост
Учениците от Xа, Xб и Xв клас на НХГ „Св. св. Кирил и Методий“ – Благоевград, се включиха в организираната от ХТМУ гр. София
Пета национална конференция за ученици, студенти и докторанти „Информационни технологии и автоматика“ (ИТА 2026), като взеха активно участие с доклади на различни теми, представени под формата на постери. За отличното представяне на докладите бяха наградени две групи – от Xа и X в клас.
По време на посещението учениците разгледаха различни катедри и лаборатории в Университета – катедрите по автоматика, биотехнологии, микробиология и физикохимия. Освен това им беше представено и обяснено как функционират защитите при печатането на банкноти. Участието в Конференцията се осъществи на 23.04.2026 г.
София Караманолева от 8д клас, Национална хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ (бивша Солунска), гр. Благоевград, завоюва трето място на националния кръг на Pearson Competition, ниво A2, в който участваха над 1500 ученици от цялата страна.
„Звезди в Радиото“ 2026 - Тържество на таланта и младостта
На 22.04.2026 г. концертното студио на Радио Благоевград се превърна в сцена на вълнуващ гала-концерт и церемония по награждаването на победителите в юбилейното издание на конкурса за млади изпълнители „Звезди в Радиото“.
Проектът, който вече 15 поредни години вдъхновява младите таланти на Югозападна България, е плод на успешното партньорство между БНР-Радио Благоевград и Национална хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“, със съдействието на Регионалното управление на образованието – Благоевград, Община Благоевград и Областната администрация, както и подкрепата на Общинския координационен съвет на Синдиката на българските учители и Регионалния съвет на КНСБ.
Гала-концертът предостави възможност на отличените участници да представят своите музикални изпълнения пред публика и да споделят таланта си на професионална сцена. Бяха връчени престижни отличия – златни, сребърни и бронзови медали, специални награди от името на институциите партньори и председателя на журито, дипломи и медали за отлично представяне, поощрителни награди. Победителите в основните раздели получиха възможността да реализират професионални звукозаписи в БНР-Радио Благоевград.
Почетни грамоти от РУО – Благоевград получиха и музикалните педагози, чийто неуморен труд стои зад високите постижения на децата.
НХГ „Св. св. Кирил и Методий“ се гордее с всички участници и им пожелава още по-високи творчески върхове!
Млад талант с нестихващ устрем: Владислава Вязовик представи свои творби в НХГ
На 21.04.2026г. във фоайето на втория етаж на Националната хуманитарна гимназия “Св.св.Кирил и Методий“/бивша Солунска/ се откри изложба на ученичката от 9д клас Владислава Вязовик с класен ръководител Илия Филипов. В изложбата са включени живописни картини, моливни рисунки и дигитална графика.
Силно впечатление прави стремежът на ученичката да овладява изобразителните техники и изразните средства до съвършенство. Включените разнообразни сюжети, които преминават от портретната живопис и се спират до представянето на чаровни натюрморти, излъчват непринудеността и жизнеността на младият талант.
Демонстрирането на техниката подсилва още повече впечатлението от съзерцаването на тези произведения. Изложбата включва 38 картини, изпълнени с усещането за лекота на тяхното изпълнение, но криещи в себе си дъбоко познаване на жанровите специфики при изграждането на художествените образи. Владислава показва нестихващ интерес към изобразителното изкуство и упоритостта, както и постоянството й довеждат до желаните положителни резултати.
На 20.04.2026 г. ученици от НХГ „Св.св. Кирил и Методий“ – Благоевград, се включиха в честванията на 150-годишнината от Априлското въстание. Те взеха участие в междуучилищната викторина, посветена на историческото събитие Организатори на състезанието бяха Регионалният исторически музей – Благоевград, Югозападният университет „Неофит Рилски“ (катедра „История“) и Националната хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“. Специален гост на форума бе областният управител г-н Николай Куколев.
В оспорваната надпревара се включиха отборите на четири училища. НХГ „Св. св. Кирил и Методий“ бе представен от Георги Христов (12в клас), Мариела Палаханова (10а клас), Георги Банчев(9.а клас) и Кристиян Атанасов (9в клас) с ръководители – учителите по история и цивилизации г-жа Катя Тороманова и г-жа Августина Опълченска. Възпитаниците на Гимназията представиха достойно училището ни, като се класираха на второ място с минимална разлика след победителите.
Журито в състав доц. д-р Димитър Тюлеков, доц. д-р Жана Пенчева от ЮЗУ „Неофит Рилски“ и Екатерина Текерска, старши експерт в РУО остана впечатлено от задълбочените познания на учениците.
Викторината постигна своята основна цел – да приобщи гимназистите към общонационалното честване на историческата годишнина и да разшири техните познания извън рамките на задължителната учебна програма.
Всички участници бяха наградени с грамоти и подаръци от организаторите.
На 20.04.2026 г. в Лабораторията по лингвистична демография на Балканите към Югозападния университет „Неофит Рилски“ се проведе съвместен уъркшоп на ученици и студенти.
Уъркшопът бе на тема: „Старобългарската ръкописна книга – направа, украса, стилове“ и в него се включиха и ученици от училишето ни. Вдъхновени и мотивирани от поднесената информация, възпитаници на Гимназията от 11- и и 12-и клас нарисуваха свои инициали в избран от тях стил.
НХГ инвестира в бъдещето: обучение „Умения за живота в дигиталната ера“
В периода от 17.04. до 19.04. 2026 г. учителите от Националната хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ участваха в проведеното обучение във формат на училищна квалификация на тема „Умения за живота в дигиталната ера“ с лектор Кристиана Чешмеджиева.
Носител на редица отличия – „30 под 30“ на Forbes, „40 до 40“ на Дарик, Учител на годината 2024 и специалната награда Women in Tech, автор е на първия Наръчник за изкуствен интелект в образованието и Наръчник за добавена реалност за учители, „Наръчник за учители: STEM в образованието“.
Учителите получиха разяснения относно последните версии на изкуствения интелект, разбраха разликите между виртуална и добавена реалност, разгледаха различни платформи и се запознаха с работата с тях – Gencraft, Syntesia, Cpocreativity.com, Perplexity.ai, Claude (Anthropic), Classbuddy, Canva.com, AstraAI и др. Всеки от педагогическите специалисти имаше възможност да зададе въпроси и да сподели какви трудности е срещнал в работата си, както и да получи насоки за подготовката си на уроците, за да съчетава и в бъдеще изкуствения интелект с незаменимите човешки ценности.
Ученици от НХГ „Св. св. Кирил и Методий“ с образователна визита в Европейския парламент
От 08.04.2026 г. до 10.04.2026 г. учениците Пламен Палев и Димитър Орков (12. клас), Вероника Димитрова (11. клас), Петя Стамболийска, Илия Апостолов и Габриела Анастасова (10. клас), Александър Крумов и Стефан Начев (9. клас), както и Ася Димитрова и Даниел Крушовски (8. клас), придружени от г-жа Св. Солачка – директор на НХГ „Св. св. Кирил и Методий“, и г-жа Диана Петрова – учител по английски език, осъществиха посещение в Европейския парламент в гр. Брюксел, Белгия, по Програмата за училища – посланици на Европейския парламент.
По време на визитата си в сградата на Европейския парламент учениците се запознаха със структурата и функциите на институцията, както и с дейността на българските евродепутати. Групата имаше възможност да посети пленарната зала, в която се провеждат официалните заседания, след което разгледа и музея, посветен на европейската история и развитие.
Подготвителен курс по изобразително изкуство за кандидат-гимназисти в НХГ
На 6 и 7 април в Националната хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ – Благоевград се проведе подготвителен курс по изобразително изкуство за ученици след 7. клас. Инициативата бе организирана с цел подпомагане на бъдещите кандидат-гимназисти в подготовката им за изпита за проверка на способностите.
В рамките на обучението участниците се запознаха с формата и изискванията на изпита, работиха по практически задачи и получиха ценни насоки от преподавателите по изобразително изкуство в Гимназията. Заниманията се проведоха в специализираните ателиета, които осигуряват подходяща среда за развитие на художествени умения и творческо мислене.
Курсът даде възможност на учениците не само да упражнят своите умения по рисуване и композиция, но и да се докоснат до атмосферата на обучение в НХГ. Чрез пряка работа с преподавателите те придобиха по-ясна представа за профил „Изобразително изкуство“ и перспективите, които той предлага.
Литературата оживя: среща с писателката Даниела Накова
В училището ни се проведе вдъхновяваща среща с писателката Даниела Накова, организирана от училищната библиотека и библиотекаря Ася Стоймирска.
Събитието беше посветено на „Походът на книгите“ и насърчаването на любовта към четенето сред учениците.
По време на срещата беше прочетен разказът „Сърцето на един златар“. Творбата силно впечатли присъстващите. Учениците от 9д клас с преподаватели г-жа Петкова и г-н Филипов имаха задача да пресъздадат своите впечатления и асоциации от текста в рисунки. Те създадоха интересни и оригинални картини, вдъхновени от сюжета на прочетения разказ.
Писателката сподели също свои стихове от книгата „Наричам те любов“, с които допълни емоционалната атмосфера и докосна аудиторията със своята поезия. В края на срещата Даниела Накова направи мил жест, като подари книги за училищната библиотека, както и на най-активните ученици, участвали в събитието.
Срещата остави трайни впечатления у всички присъстващи и допринесе за засилване на интереса към литературата и четенето.
Успешно участие на ученици от 8д клас във фестивала „Планински перли“ – Банско
Учениците от 8д клас с класен ръководител Александра Петкова взеха участие в VI Фестивал на изкуствата „Планински перли“, проведен в град Банско.
Темата на конкурса „Цветница в Банско“ вдъхнови участниците да пресъздадат атмосферата на празника чрез своите художествени творби.
Младите творци се представиха достойно и се завърнаха с купа за цялостно представяне, както и с множество грамоти и медали. Отличията в индивидуалното класиране са:
🥇 I място – Александра Якетова
🥈 II място – Благовест Маерков
🥉 III място – Моника Иванова
Тридневният престой в Банско беше съчетан и с пленер, проведен сред автентичната атмосфера на старите улици на града. Участието е част от дейностите на класа в арт студио „Палитра“ по Националната програма „Заедно в изкуствата и спорта“.
≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈🌍 Незабравима ученическа екскурзия до Албания
В периода 05.04.2026 г. – 09.04.2026 г.ученици от 11. клас взеха участие в четиридневна екскурзия по маршрута Благоевград – Саранда – Бутринт – Ксамил – Гирокастро – Благоевград, изпълнена с вълнуващи преживявания, нови знания и незабравими емоции.
По време на пътуването учениците имаха възможност да се докоснат до богатата културно-историческа и природна красота на региона – античният град Бутринт, крайбрежната перла Ксамил, живописната Саранда, както и музейният град Гирокастро оставиха ярки впечатления и много спомени. Пътуването допринесе за сплотяване на учениците и превърна ученето в истинско преживяване извън класната стая.
Екскурзията беше предложена и организирана с любезното съдействие на туристическа агенция „ПЕРЛА ТУРС“ ООД, която се погрижи за добрата организация, сигурността и комфорта на участниците.
✨ Пътуване, което ще остане завинаги в спомените на учениците!
Отлично представяне на учениците от НХГ „Св.св. Кирил и Методий“ в Национален конкурс по изобразително изкуство
На 27.03.2026 г. във Факултета по изкуствата към Югозападен университет „Неофит Рилски“ се проведе Националният ученически конкурс „Изкуството като мечта и мечтите в изкуството“.
С гордост споделяме изключителното представяне на учениците от Национална хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ – Благоевград, които завоюваха множество първи и втори места в различни категории.
► Ивана Попаргирова – категория „Фентъзи композиция“
🥈 Втори места:
► Ивана Китанова – категория „Флорална живопис“
► Иво Проев – за цялостно представяне
► Емануела Илиева – категория „Рисунка“
► Мишел Давидков – категория „Шаржова рисунка“
► Лидия Бегъмова – категория „Фентъзи рисунка“
► Райко Ягодич – за цялостно представяне
В рамките на събитието катедра „Изобразително изкуство“ отвори своите врати за участниците, които имаха възможност да разгледат ателиетата и да се запознаят отблизо с обучението във висшето училище.
Антония Чавдарова от Х а клас спечели първо място в Националния конкурс "Ще обичам аз от сърце таз земя и тоз народ". Награждаването предстои на 29 май в град Стара Загора.
Спорт, емоции и подкрепа: Ученици от НХГ – гости на турнира по боче на FAPA Bulgaria
Ученици от НХГ „Св. св. Кирил и Методий“ се включиха като гости в организирания от FAPA Bulgaria турнир по боче, превърнал се в истински празник на спорта и човечността.
Срещата между поколенията, споделените емоции и усмивките показаха колко ползотворно и вълнуващо може да бъде общуването чрез игра и подкрепа.
Учениците от НХГ отбелязаха Световния ден на хората със синдром на Даун
Учениците от НХГ „Св. св. Кирил и Методий“, гр. Благоевград, отбелязаха 21 март – Световния ден на хората със синдром на Даун – с много сърце, творчество и съпричастност.
В знак на подкрепа те изработиха десетки цветни чорапчета – символ на приемането и уважението към различията. С общи усилия учениците украсиха училището с тези пъстри послания, превръщайки коридорите в пространство на толерантност, приятелство и човечност.
С малък жест, но с много цветове и обич нашите ученици показаха, че различията ни обогатяват и че всяко дете заслужава подкрепа, разбиране и достойно място в нашата общност.
В изпълнение на дейности по Национална програма „Иновации в действие“ четирима учители и четирима ученици от нашето училище, обучаващи се в областта на изкуствата – в профилите „Изобразително изкуство“ и „Музика“, осъществиха работно посещение в 144 СУ „Народни будители“, гр. София.
Основната цел на визитата беше обмен на добри педагогически практики и запознаване с иновативни учебни предмети и подходи, прилагани в приемащото училище в сферата на изкуствата. В рамките на програмата участниците имаха възможност да присъстват на учебни занятия, в които бяха представени съвременни методи на преподаване, насочени към развитие на творческото мислене, практическите умения и активното участие на учениците.
Наблюдаваните учебни часове се отличиха с високо ниво на организация, интерактивност и ефективно прилагане на иновативни педагогически практики. Силно впечатление направиха професионализмът на преподавателите, както и талантът, мотивацията и ангажираността на учениците.
Посещението протече в изключително ползотворна и колегиална атмосфера, при топло и гостоприемно посрещане от страна на домакините. Учениците от нашето училище също се включиха активно в учебния процес и достойно представиха своите знания и умения.
В рамките на заключителния трети ден двете училища представиха своята дейност, историята и постигнатите резултати чрез презентации. В последвалата дискусия бяха обменени идеи, добри практики и иновативни подходи, прилагани в образователния процес.
Осъщественото посещение допринесе за обогатяване на професионалния опит на педагогическите специалисти и създаде предпоставки за устойчиво бъдещо сътрудничество между двете образователни институции.
Ученици и експерти в общ диалог за опазване на околната среда
На 24 март 2026 г. се проведе открит урок, организиран от РИОСВ – Благоевград. В рамките на събитието експерти от институцията представиха пред ученици актуална и обществено значима информация, свързана с проблемите на замърсяването на водите, както и с принципите и ползите от разделното събиране на отпадъци.
В допълнение учениците от 10 в клас демонстрираха интересни химични опити, които илюстрираха на практика част от разгледаните екологични процеси и предизвикаха засилен интерес сред присъстващите.
Урокът премина при активното участие на аудиторията и допринесе за повишаване на екологичната култура и ангажираността на учениците с опазването на околната среда.
Нови музикални успехи за учениците на НХГ на националната сцена
С успех приключи за учениците от Националната хуманитарна гимназия онлайн формата на V Фестивал на народната песен и свирня "Като жива вода''- гр. Суворово.
Всички народни певци, които взеха участие, бяха отличени високо и ни зарадваха със следните награди:
- Стефани Сиджимкова от 9 г клас завоюва първо място.
- Мирослав Дончев от 11 г кл., Василена Димитрова от 10 г кл., Симона Ангелова от 9 г клас и Ивелина Ковачева от 8г клас спечелиха второ място.
- Виктория Спасова от 10 г клас получи трето място.
Поздравяваме ги и им желаем нови творчески успехи на бъдещите музикални сцени!
За пореден път ученици от профил „Музика“ на Националната хуманитарна гимназия – Благоевград, постигнаха успехи. На Националното състезание „Ключът на музиката“ те се класираха успешно на областния кръг и достойно представиха училището на националния кръг в гр. Пловдив. Това са учениците от 10г клас – Вяра Макариева, Ивайла Мавродиева, Илияна Тупавичарска и Петър Митов. Те демонстрираха познания за развитието на музикалното изкуство през вековете и доказаха, че притежават не само талант, но и огромна упоритост, постоянство и отдаденост в усвояването на знанията, свързани с музиката.
впечатляващ музикално-поетичен рецитал в зала „Пейо Яворов“
✨ На 20 март 2026 г. в зала „Пейо Яворов“ се състоя музикално-поетичният рецитал „Любов – магическа реалност“, подготвен и представен от учениците на НХГ „Св. св. Кирил и Методий“ – Благоевград.
Събитието привлече вниманието на публиката с артистичните изпълнения на младите творци, които чрез слово и музика пресъздадоха различни образи и послания, посветени на темата за любовта. Рециталът впечатли с емоционалност, сценична култура и внимателно подбрано художествено съдържание.
В навечерието на пролетта програмата донесе усещане за обновление и оптимизъм, превръщайки вечерта в културен акцент за града.
Учениците получиха висока оценка за своето представяне, а преподавателите, които работят с тях, бяха подчертани като ключова част от творческия процес – заради подготовката, подкрепата и професионализма, които стоят зад всяка успешна изява.
НХГ „Св. св. Кирил и Методий“ продължава да утвърждава присъствието си в културния живот на Благоевград, а участието на младите артисти в подобни инициативи е показател за техния потенциал и стремеж към развитие. ≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈
Сърце, воля и бронз: Нашите момчета покориха почетната стълбица!
Юношите на НХГ „Св. св. Кирил и Методий “ – Благоевград, възрастова група 11.-12. клас, спечелиха почетното трето място в Междуучилищните състезания на Община Благоевград. Груповата фаза бе много оспорвана, но нашите момчета успяха да спечелят 3 от 4 мача и се класираха за финалите. На полуфинала футболистите ни загубиха от опитния отбор на ПГСАГ. В битката за третото място нашите състезатели бяха по-добри и успяха да спечелят бронзовите медали. Всички играха с голямо желание, раздаваха се до краен предел и заслужено достигнаха до почетната стълбица.
Огромна заслуга за победата има ръководителят на отбора Благовест Урдарски, който напътстваше отбора през цялото време.
Изкуство и сътрудничество:
Гимназията ни блесна на прием в Американския университет
С гордост споделяме за участието на нашата Гимназия в официален прием, организиран от Американския университет в България по повод ползотворното сътрудничество с Община Благоевград и местната културна общност.
По специална покана нашето училище имаше честта да представи творчеството на своите ученици чрез изложба на техни картини. Младите таланти впечатлиха присъстващите със своята креативност, вдъхновение и художествено майсторство, превръщайки събитието в истински празник на изкуството.
Бяхме посрещнати изключително топло и получихме висока оценка за представянето си по време на официалния коктейл. Това признание е свидетелство за таланта и труда на нашите ученици, както и за всеотдайността на техните преподаватели.
Гордеем се, че нашата Гимназия е част от подобни значими културни инициативи и продължава да утвърждава своето достойно място в културния живот на общността.
Първо място за наш ученик
в престижен национален конкурс по изобразително изкуство
С радост и гордост споделяме за изключителния успех на наш ученик, който завоюва първо място в Националния конкурс изложба за детска рисунка на тема „Св. Трифон Зарезан“. Конкурсът е посветен на традиционния празник на лозаря и винаря – Трифон Зарезан, както и на Деня на община Сунгурларе – 14 февруари, и се провежда за 17-а поредна година в гр. Сунгурларе.
Със своя талант, въображение и усет към детайла ученикът Габриел Зашев от 10 д клас успя да впечатли журито и да се отличи сред множество участници от цялата страна в трета възрастова група. Неговата творба достойно представи както нашето училище, така и града ни.
Този успех е доказателство за труда, вдъхновението и постоянството, които стоят зад всяко постижение. Гордеем се с такива наши таланти и вярваме, че това е само началото на още много бъдещи успехи!
Отбелязахме 148 години от Освобождението на България
Учениците от VIII а клас се включиха в организираното от Община Благоевград тържествено отбелязване на 148 години от Освобождението на България.
В знак на признателност към загиналите за свободата представителите на Националната хуманитарна гимназия "Св. св. Кирил и Методий" положиха цветя пред паметника на Гоце Делчев на площад „Македония“, където се състоя тържествен ритуал по издигане на националния флаг на Република България с участието на 3-то бригадно командване и Представителния духов оркестър на Сухопътни войски на Република България.
Празнична програма за 3 март в НХГ „Св. св. Кирил и Методий“ – Благоевград
По традиция в навечерието на 3 март в НХГ „Св. св. Кирил и Методий“ – Благоевград, се проведе тържество, посветено на Националния празник на Република България.
Ученици и учители отбелязаха годишнината от освобождението на страната с празнична програма, наситена с патриотичен дух и уважение към историческата памет.
В програмата бяха включени вълнуващи слова и музикални изпълнения на талантливите възпитаници на Гимназията.
Към присъстващите на тържеството бяха отправени празнични поздравления и послания от г-жа Любима Манолова – заместник-директор,
и г-н Николай Куколев – старши учител по история и цивилизации и настоящ областен управител на Област Благоевград.
Събитието премина в тържествена атмосфера и напомни за значимостта на свободата, националната идентичност и отговорността на младото поколение да пази българските традиции и ценности.
Ден на науката: среща на 10 а клас с академичната среда на ЮЗУ
На 26.02.2026 г. от 13:00 часа част от учениците от 10 а клас на НХГ „Св. св. Кирил и Методий“ посети катедра „Химия“ към ЮЗУ „Неофит Рилски“.
По време на посещението беше представена въвеждаща презентация, чрез която учениците се запознаха с обучението по химия в университета, възможностите за развитие и научната дейност на катедрата.
Освен това те наблюдаваха няколко интересни и атрактивни химични опита, които предизвикаха голям интерес.
Посещението беше изключително полезно и вдъхновяващо за учениците, тъй като им даде възможност да се докоснат до академичната среда и да разширят знанията си в областта на химията.
По повод 25 февруари – Деня на розовата фланелка, посветен на борбата срещу тормоза в училище, в Националната хуманитарна гимназия беше организирана ученическа изложба.
В инициативата се включиха ученици от 8., 9. и 10. клас, Чрез своите творби те отправиха силно послание за толерантност, съпричастност и уважение между учениците.
По време на часовете по изобразително изкуство беше проведена и беседа по темата заедно с г-жа Йорданка Шопова.
С участието си в събитието младите творци показаха, че изкуството може да бъде глас на доброто и израз на позиция срещу насилието.
Много успешно започнаха междуучилищните игри в община Благоевград.
На 16.02.2026 г. се проведе състезанието по бадминтон.
Ученичките от НХГ „Св. св. Кирил и Методий“ – 8–10 клас: Галена Галева, Емили Виячка, Стефани Тунтева и Мария Милева, успяха да спечелят второ място след оспорван финал с връстничките си от ПГСАГ. Нашите девойки играха достойно, но малко не им достигна да завоюват златните медали.
Състезанията продължиха с хандбал. Юношите на НХГ „Св. св. Кирил и Методий“ – 8–10 клас, играха финал с ПМГ – Благоевград.
Играта се развиваше много равностойно, но резултатът 13:11 бе в полза на ПМГ. Нашите момчета заслужено спечелиха сребърните медали с добрата си игра.
Хорът на НХГ сред лауреатите на „Млади фолклорни таланти“ на БНР
Хорът на НХГ „Св. св. Кирил и Методий“ взе участие в тържествения галаконцерт на лауреатите от радиоконкурса „Млади фолклорни таланти“ към предаването „Рано в неделя“ на Българското национално радио.
В рамките на концерта хорът представи вдъхновено изпълнение на народната песен „Млад Стоян“, както и дует в изпълнение на Памела Папева и Михаела Бояджийска от 9.г клас. И двете произведения прозвучаха в аранжимент на Петйо Кръстев и бяха посрещнати с бурни аплодисменти от публиката.
Събитието включваше и официална церемония по награждаване. От лауреатите бяха излъчени няколко победители, сред които и хорът на НХГ „Св. св. Кирил и Методий“ с ръководител Марияна Ангелова. Отличените участници получиха престижната награда – професионален звукозапис в студио на БНР.
Участието в този значим форум е повод за гордост и признание за таланта, труда и високото ниво на подготовка на нашите ученици и техните ръководители.
Гимназисти от НХГ участваха в обучение по ранно кариерно ориентиране
Учениците от 12 А, Б и Д клас на НХГ „Св.св. Кирил и Методий“ заедно с госпожа Весела Мелниклийска участваха в програмата за провеждане на обучения по проект „ИЗГРАЖДАНЕ НА МЛАДЕЖКИ ЦЕНТЬР - БЛАГОЕВГРАД".
Гимназистите присъстваха на лекция на тема “Ранно кариерно ориентиране и сертифициране.
Значение на личната активност за планиране и преодоляване на предизвикателствата на професионалното развитие, включително целенасочено търсене на информация за конкретни работни позиции и работодатели.”
обучаваха осмокласници по онлайн безопасност в часа на класа
В рамките на инициативите, посветени на Седмицата на безопасния интернет, ученици от 11. д клас проведоха обучения в часа на класа на паралелките 8а, 8б, 8в, 8г и 8д. Темата беше посветена на рисковете, произтичащи от невнимателно онлайн общуване, както и на възможните последици при злоупотреба или натиск в дигиталната среда. Инициативата продължи утвърдената практика в НХГ „ученици обучават ученици“, която насърчава активното участие и взаимната подкрепа между гимназистите.
Учениците от 11. д клас представиха по достъпен и ангажиращ начин реални ситуации, които могат да възникнат при неподходящо споделяне на съдържание онлайн.
Те обърнаха внимание на това как да се разпознават ранни предупредителни знаци, как да се реагира при опит за злоупотреба и кои са надеждните източници на помощ.
Осмокласниците участваха активно в дискусиите, задаваха въпроси и споделяха свои наблюдения, което превърна обучението в ценно преживяване.
По време на часовете директорът на НХГ — г-жа Солачка — посети всички класове, за да поздрави учениците и да подкрепи инициативата. Нейното кратко присъствие беше знак за уважение към усилията на обучаващите екипи и подчерта значимостта на темата за дигиталната сигурност.
В края на обучението класният ръководител М. Велячка изказа своята искрена благодарност към учениците от 11. д клас за тяхната ангажираност, отлична подготовка и отговорно отношение. Тя подчерта, че подобни инициативи са ключови за развиване на критично мислене, увереност и дигитална култура сред учениците.
Инициативата отново доказа, че моделът „ученици обучават ученици“ е ефективен и ценен инструмент за изграждане на осъзната и подготвена училищна общност, която може уверено да се справя с предизвикателствата на онлайн средата.
„Архипелаг от таланти“ - национален концерт спектакъл в НДК под патронажа на президента на Република България
На 5 февруари 2026 г. в Зала 1 на Националния дворец на културата в София се проведе заключителният концерт спектакъл по проекта „Архипелаг от таланти“ – мащабна национална инициатива на Секцията на училищата с профилирано и разширено изучаване на музика (СУПРИМ) към Европейската музикална асоциация (ЕМУ).
Проектът е финансиран по процедура BG-RRP-11.020 „Схема за безвъзмездна помощ в две сесии – „Създаване на български продукции и копродукции в сектора на културните и творческите индустрии и промотирането им на европейските и международни пазари за изкуства“, част от Националния план за възстановяване и устойчивост, компонент „Социално включване“.
В концерт спектакъла взеха участие ученици от 19 училища в страната, в които се осъществява профилирано обучение по музика и професионално обучение по танци. Събитието представи впечатляващ синтез на музика, танц и визуални изкуства, обединявайки различни стилове и жанрове.
В духа на заглавието „Архипелаг от таланти“ всяко училище се представи като самостоятелен творчески остров, а всички участници заедно изградиха ярка и вдъхновяваща картина на младото българско изкуство.
Особено впечатляващо бе участието на учениците от Националната хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ – Благоевград, които представиха „Това е България“ в изпълнение на вокална група от учениците по поп и джаз пеене на Христина Кацарска и Светослав Стоилов и „Марийче ле“ – обработка на народна песен от Пиринския край, изпълнена от народния хор и оркестър с ръководители Марияна Ангелова и Христо Златков.
Събитието уважиха лично началникът на Регионалното управление на образованието Ивайло Златанов, заместник-председателят на Общинския съвет Ваня Кромбоа, ръководството и педагогическият колектив на Гимназията, членовете на Обществения съвет и родители.
Финалът на вечерта бе ознаменуван с общо изпълнение на „Дайте шанс на песента“ от над 1000 участници, символизиращо единството, приемствеността и бъдещето на културното образование в България. На сцената бяха поканени и отличени с грамоти и статуетки директорите на 19-те училища участници.
НХГ домакин на открит урок за разпадането на патриархалния свят в „Гераците“
На 28.01.2026 г. в НХГ се проведе открит урок по български език и литература в Х а клас на тема "Разпадането на патриархалния свят в повестта "Гераците" от Елин Пелин.
В присъствието на старши експерта в РУО Благоевград Юл. Христова, цялото ръководство на Гимназията и повече от двадесет учители по български език и литература от област Благоевград г-жа Арнаудова представи урок за отминалия свят чрез съвременни форми и методи на обучение.
За да разкрият атмосферата на художественото време по нагледен начин на учениците бе представен продукт, създаден от изкуствен интелект, както и предмети от бита на българина от началото на ХХ век.
Учениците изпълниха и задачи, свързани с подготовката им за предстоящото НВО по български език и литература.
≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈🎨🌍 Бинарни уроци в IX клас – изкуство и чужди езици в диалог!
Съвременното образование изисква креативни подходи и ефективно съчетаване на знания от различни учебни предмети. Именно с тази цел през месец януари 2026 г. в Националната хуманитарна гимназия „Св.св. Кирил и Методий“ бяха проведени бинарни уроци, които обединиха изобразителното изкуство и чуждите езици в един вдъхновяващ и интерактивен учебен процес.
Уроците се реализираха по следния график:
20.01.2026 г. – IX д клас – изобразително изкуство и английски език
23.01.2026 г. – IX б клас – изобразително изкуство и немски език
26.01.2026 г. – IX а клас – изобразително изкуство и английски език
27.01.2026 г. – IX в клас – изобразително изкуство и испански език
✨ Темата:Културно многообразие и взаимно разбирателство между народите.
В рамките на занятията учениците представиха свои проекти, изработени с различни художествени техники – колаж и рисунка. Проектите бяха съпроводени от добре оформен описателен текст, който представя накратко традиции и обичаи на различни държави. Текстовете бяха написани на английски, немски или испански език в зависимост от изучавания първи чужд език в паралелката.
Представянето се реализира първоначално на съответния чужд език, а след това и на български език, което допринесе за по-добро разбиране и активно участие на всички.
Провеждането на подобни бинарни уроци допринася за по-разнообразно и ефективно обучение, за изграждане на устойчиви междупредметни връзки, както и за по-добро екипно и професионално взаимодействие между учителите.
В реализирането на бинарните уроци участваха преподаватели по изобразително изкуство и чужди езици, които със своя професионализъм и с креативността си допринесоха за успешното провеждане на занятията:-жа Йорданка Шопова – изобразително изкуство; г-жа Диана Петрова – английски език г-жа Марияна Динева – немски език; г-н Александър Катранджиев – испански език.
Преподавателите изказват своята благодарност към всички ученици, взели участие в бинарните уроци, за проявеното творческо мислене, отговорност и активност. Със своето старание и вдъхновение те показаха, че ученето може да бъде интересно, смислено и обединяващо.
Регионална годишна среща на училищата посланици на Европейския парламент от Югозападна България
Със среща на ученици и учители от областите Благоевград, Кюстендил и Перник продължи серията от регионални събития по Програмата за училища - посланици на Европейския парламент. На 12 декември в Двореца на културата в Перник се събраха представители на осем училища посланици (сред които и Националната хуманитарна гимназия "Св. Св. Кирил и Методий" в Благоевград), които говориха за дезинформацията и влиянието на социалните мрежи. Срещата бе открита от Теодор Стойчев, ръководител на Бюрото на Европейския парламент в София.
Младшите и старшите посланици от училищата посланици в трите области научиха повече за днешните методи и инструменти за дезинформация и манипулиране на публична информация и по групи работиха по установяването на истинността на новини и постове в социалните мрежи.
Бюрото на Европейския парламент в България за четвърта поредна година организира регионални срещи с училища из цялата страна. Събитията са инициатива по Програмата за училища - посланици на Европейския парламент, и целят да дадат платформа за изява на учениците, да засилят техния интерес по европейски теми, да обогатят знанията им и да им дадат възможност да се срещнат и работят заедно с връстници от други училища.
В началото на събитието присъстващите научиха повече за Европейския съюз и институциите му, както и за законодателния процес в ЕС от експертите от екипа на HowToKnow. Със Симона Костадинова и Георги Марчев те обсъдиха предложенията за мониторинг на чатовете - за достоверността на новините по темата, активната кампания в социални мрежи и отражението върху обществените настроения.
След което учениците младши посланици имаха възможност да проверят наученото през деня. Те бяха разделени на четири групи, в рамките на които обсъдиха истинността на различни новини и постове от социалните мрежи. След това всяка група представи своя казус и обоснова решението си по темата.
Светлина, музика и усмивки – така изпратихме 2025 година
На 23 декември 2025 г., в последния учебен ден за тази година, предверието на нашата гимназия се превърна в сцена на празнично коледно тържество. Събитието изпълни училището с музика, светлина и искрени усмивки, точно преди да се отправим към заслужената Коледна ваканция.
Това беше момент на споделена радост и топлина, който ни напомни, че коледният дух живее най-силно там, където сме заедно.
🎄❤️ Весели празници от екипа на НХГ „Св. св. Кирил и Методий“!
≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈🎄 Коледно настроение в НХГ „Св. св. Кирил и Методий“ 🎄
Със стихчета, песни и топли пожелания учениците от 1. „в“ клас, заедно със своите учители Стефка Пачаръзова и Ива Царевска, внесоха празничен дух в гимназията и поздравиха целия колектив на НХГ.
Малките първокласници пожелаха на всички весела Коледа и щастлива Нова година, изпълнена със здраве, усмивки и успехи.
Директорът на гимназията, г-жа Солачка, посрещна децата с почерпка и ги благослови за здраве, радост и много светли дни.
✨ Благодарим на нашите най-малки приятели за красивия жест и празничното настроение!≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈
„Коледа е любов“
На 19.12.2025 г. в зала „Яворов“ се проведе традиционният коледен концерт на Националната хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ /бивша Солунска/, който тази година беше под наслов „Коледа е любов“.
Първата част на концерта проследи темата за традициите и корените чрез изпълнения на народни песни, а във втората си част продължи с преход към съвременните теми чрез поп и джаз песни.
Директорът на Гимназията – госпожа Светлана Солачка, поздрави всички: „Коледата е любов, Коледата е топлота, Коледата ни учи да бъдем по-добри, по-добродетелни и състрадателни. Коледата също е и време за равносметка.“ Ръководителят на НХГ поздрави учениците и учителите за множеството спечелени награди от състезания, конкурси, олимпиади, пленери и фестивали през изминалата година. „Нашето училище има дух. Това казват всички, които са дошли като наши гости от страната, от града или гостите по програма „Еразъм+“. Нека магията на Коледа посети домовете ви!“, с пожелания към всички за здраве и успехи завърши словото си госпожа Солачка.
Публиката се наслади на прекрасните изпълнения на талантливите ни ученици. Концертът приключи с пожелания за Весела Коледа, изпълнена с топлина, и щастлива Нова година, изпълнена с късмет. Водещите пожелаха на всички: „Бъдете коледното чудо за някого!“
Вкусът на добротата: мъфини, баници и големи сърца!
С много сърце, талант и аромат на домашно приготвени мъфини и баници учениците от НХГ “Св. св. Кирил и Методий” за поредна година организират благотворителен базар, в който всяка покупка се превръща в добрина, а всички събрани средства ще бъдат дарени за благотворителна кауза.
„Приятели, наши връстници гладуват. Да спрем това!“ – това не е просто мото, а реалност, на която учениците от НХГ „Св.св. Кирил и Методий“ – гр. Благоевград, отговориха с отворени сърца. В рамките на традиционната благотворителна кампания на Общинския съвет по наркотични вещества – Благоевград, съвместно с Православния информационен център бяха събрани множество дълготрайни и пакетирани хранителни продукти за семейства в нужда.
Поради голямото количество на даренията част от тях бяха предоставени на църквата „Св. Николай Летни“ в кв. Грамада, където всяка неделя се приготвя топла храна за хора в нужда. Благодарим на всички ученици и доброволци, които доказаха, че добротата има лице и бъдеще.
Нека не подминаваме нуждата с мълчание. Всеки пакет храна, всеки жест и всяка подкрепа имат значение. Нека бъдем хора – не само по празниците, а всеки ден.
Малък проект за разпознаване на дезинформация с антиевропейски наративи
Продължават дейностите по съвместния проект на ученически клуб „Общество на знанието“ при НХГ „Св. св. Кирил и Методий“ (бивша Солунска) - Благоевград и европейският център Europe Direct в Благоевград с наименование „Лъжи, дезинформация и компромати: Изследване на антиевропейски наративи“.
Основна цел на проекта е развиване на медийната грамотност и изграждане на устойчивост на младежите срещу дезинформацията и антиевропейската пропаганда, а целева аудитория са младежите на възраст 18 – 19 години.
Основните дейности по проекта включват:
► Събиране на най-често повтарящите се антиевропейски наративи, които имат за цел да дискредитират ценностите на ЕС, начина на живот и европейските политики.
►Структуриране и представяне на събраната информация в информационен фиш (бюлетин) - в хартиен и онлайн формат.
►Работни срещи за формулиране на акцентите и обсъждане на източниците на информация, структуриране на събраната информация и изготвяне на информационния фиш.
► Информационни срещи за представяне на резултатите от проектните дейности.
С много въображение и талант, осмокласници и деветокласници създадоха шаржове и картини, които носят посланието на Коледа – топлина, доброта и надежда.
Нека заедно се потопим в магията на празника!
Ученици от НХГ участваха в регионална среща на ученическите съвети
На 29.11.2025 г. в зала „22 септември“ – Благоевград се проведе регионална среща на ученическите съвети от област Благоевград.
Национална хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ – Благоевград взе участие с представители на ученическия съвет от 9. Г, 11. А и 11. Г клас, както и с педагогическия съветник г-жа Весела Мелниклийска.
Срещата беше интересна – учениците се включиха в работа по групи и се запознаха със свои връстници от други училища.
Седмица на предприемачеството в НХГ: Среща с вдъхновяващи лидери
В седмицата на предприемачеството - от 18 до 23.11.2025 година - в НХГ "Св. св. Кирил и Методий" - гр. Благоевград. се проведе среща на г-жа Св. Солачка, нейния екип, учениците от 11б и 12б клас, профил "Предприемачески, и д-р Теменужка Златанова - главен сътрудник по управление на ЕПП - координатор, както и г-жа Поли Стреянова - социален предприемач на две дружества - "Ръка за ръка" и "Поливас".
Д-р Златанова и нейният екип разказаха на учениците за трудните моменти и възможностите за създаване на социални предприятия, за непрестанната работа и резултатите на Югозападен регион относно увеличаването на социалните предприятия. Д-р Златанова подчерта колко е важно учениците да познават социалното предприемачество и да участват в неговото развитие като бъдещи предприемачи.
На финала на срещата г-жа Стреянова представи своите социални предприятия и насърчи учениците активно да участват в бизнес средата и да бъдат смели на новото поприще.
Г-жа Солачка получи грамота за добро сътрудничество, подкрепа и вдъхновение в насърчаването на младите хора да мислят и действат социално отговорно.
Ученици от НХГ се срещнаха със социални предприемачи в Благоевград
Месецът на предприемачеството беше отбелязан от Регионалния център по икономика – Благоевград, към Министерството на труда и социалната политика, по проект П41 "Развитие на социалната икономика", финансиран от Националния план за възстановяване и устойчивост. Учениците присъстваха на кръгла маса на тема: "Уроци, успехи и посоки за бъдещето в социалното предприемачество".
На събитието се събраха социални предприемачи, представители на местната власт, партньори и граждани с цел популяризиране на социалната икономика, обмен на добри практики и представяне на продукция от социални предприятия в региона.
Учениците бяха впечатлени от срещата и от това, че в офиса на екипа беше отделено специално място за сборника „Светилник”, създаден по случай двете годишнини - 140 и 145 от основаването на Българската мъжка гимназия в Солун, чийто правоприемник и продължител е НХГ „Св. св. Кирил и Методий“.
Отлично представяне на нашите талантливи ученици, от паралелките с профил „Музика“ на Международния фолклорен фестивал „Утринна звезда“ - гр. Банско
С огромна гордост обявяваме блестящите успехи на учениците от нашата Гимназия на Международния фестивал „Утринна звезда“.
Нашите изпълнители за пореден път доказаха своя талант, труда и професионалното си сценично поведение, а техните ръководители – професионализъм и отдаденост.
Вокална група към НХГ с ръководител Марияна Ангелова – I място и чек за 250 евро за участие във Фестивала през следващата година.
В категория „Дуети“ I място и златен медал:
►Ивана и Ивона Христови Малчови от 12г клас с ръководител Мая Чакова
II място и сребърен медал:
► Алесиа Ивайлова Ильова и Йоана Иванова Левчева от 11г клас с ръководители Марияна Ангелова и Мая Чакова
В различните възрастови групи за солово изпълнение ученици от класовете по народно пеене на Марияна Ангелова, Мая Чакова и Галя Ангелова.
I място и златен медал:
Христо Емилов Ковачки - 8г клас
Михаела Георгиева Бояджийска - 9г клас
Памела Николаева Папева - 9г клас
Илияна Николаева Тупавичарска - 10г клас
Биляна Бойкова Борисова - 12г клас
II място и сребърен медал:
Емили Кирилова Виячева - 11г клас
III място и бронзов медал:
Димитър Радостинов Митрев - 9г клас
Анна Бисерова Виделова - 9г клас
Изказваме специална благодарност на г-н Христо Златков за професионалния акомпанимент на акордеон, който съпроводи изпълненията на нашите певци и допринесе за техните отличия.
Поздравяваме всички участници за високите резултати! Пожелаваме им много нови успехи и вдъхновение по сцените в България и по света.
НХГ сред отличените в конкурса „Национален парк Рила“
На 28.11.2025 г. на тържествена церемония в ЦЛТРДБ се проведе награждаването на победителите в ХХII национален ученически конкурс "Национален парк "Рила" - познат и непознат". Тази година в различните направления участваха над 1400 ученици от цялата страна. В оспорвана конкуренция възпитаници на НХГ спечелиха две отличия. Георги Банчев от IХ а клас спечели второ място в направление "Стихотворение и/или есе", а Габриел Зашев от Х д клас спечели второ място в категория "Рисунка".
Отлично представяне на НХГ в надпреварата по български език и литература
На 25.11.2025 г. в ЮЗУ „Неофит Рилски” за трета поредна година се проведе състезание по български език и литература“. В надпреварата се включиха гимназисти от различни училища в Благоевградска и Кюстендилска област. Националната хуманитарна гимназия „Св.св. Кирил и Методий“ се представи от дванадесетокласници от профилите „Хуманитарен“, „Предприемачески“, „Обществени науки“ и „Изобразително изкуство“. Бъдещите зрелостници участваха индивидуално и средният им успех е най-висок в сравнение със средния успех на участниците от другите училища.
Ученичката София Станчева от 12а клас, профил „Хуманитарен“, се класира на второ място сред всички дванадестокласници – само на 2 точки след класирания на първо място.
Отборът на училището ни също се представи достойно сред общо деветте състезаващи се отбора. Честта на Гимназията ни защитиха Таня Байрактарска – 8а клас, Мария Кирилова – 9а клас, Габриела Анастасова – 10д клас, Христина Христова – 11а клас.
Благодарим на всички наши гимназисти за участието и се гордеем с постиженията им!
Малък проект за разпознаване на дезинформация с антиевропейски наративи
С работни срещи през м. октомври и ноември 2025 г. продължават дейностите по съвместния проект на ученически клуб „Общество на знанието“ при НХГ „Св. св. Кирил и Методий“ (бивша Солунска) - Благоевград и европейският център Europe Direct в Благоевград с наименование „Лъжи, дезинформация и компромати: Изследване на антиевропейски наративи“.
Основна цел на проекта е развиване на медийната грамотност и изграждане на устойчивост на младежите срещу дезинформацията и антиевропейската пропаганда, а целева аудитория са младежите на възраст 18 – 19 години.
Основните дейности по проекта включват:
►Събиране на най-често повтарящите се антиевропейски наративи, които имат за цел да дискредитират ценностите на ЕС, начина на живот и европейските политики.
►Структуриране и представяне на събраната информация в информационен фиш (бюлетин) - в хартиен и онлайн формат.
►Работни срещи за формулиране на акцентите и обсъждане на източниците на информация, структуриране на събраната информация и изготвяне на информационния фиш.
►Информационни срещи за представяне на резултатите от проектните дейности.
Националният Ден на четенето обедини ученици от НХГ
На 20 и 21 ноември 2025г. Националната хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ – Благоевград, се включи в третото издание на националния Ден на четенето, който тази година преминава под мотото „Чети. Наистина“.
Над 55 ученици от 9д и 10д клас заедно със своя учител по български език и литература г-жа Албена Василева посетиха училищната библиотека и се включиха в щафетното четене на книгата „Луничави разкази“ на Здравка Евтимова.
Библиотекарят Ася Стоймирска обясни, че четенето е в основата на развитието ни и от него зависи грамотността, а от нея – промяната на средата, на обществото и на бъдещето ни.
С гордост съобщаваме за изключителния успех на дванадесетокласничката Константина Димитрова, която представи училището ни на международния конкурс „Златен микрофон“, проведен в София на 7, 8 и 9 ноември.
Константина впечатли журито и публиката със своя професионализъм и с вокалното си майсторство, като завоюва две първи места – в категориите Джаз и Поп. Нейното силно присъствие на сцената ѝ донесе и специалната наградата на Music Factory, както и най-високото отличие на конкурса – Гран при в категория Поп.
Постиженията на Константина са ярък пример за талант, трудолюбие и отдаденост. Гордеем се с нея и ѝ пожелаваме смело да продължи по пътя към големите музикални върхове!
НХГ „Св. св. Кирил и Методий“ – Благоевград, сред гостите на 10-годишния юбилей на Федерация „Адаптирана физическа активност“– България
На 13 октомври представители на НХГ „Св. св. Кирил и Методий“ – Благоевград, присъстваха на тържественото отбелязване на 10-годишнината на Федерация „Адаптирана физическа активност“ – България (FAPA).
Събитието събра спортисти, треньори, институции и партньори, които през годините работят за развитието на адаптирания спорт у нас.
Федерацията отличи с почетни плакети личности и организации, допринесли за интеграцията чрез спорт на младежи с интелектуални затруднения.
Екипът на нашето училище получи признание за своята последователна подкрепа и социална ангажираност към каузите на FAPA.
Юбилеят беше истински празник на духа, постоянството и човешката сила с послание за приемане, съпричастност и вдъхновение.
НХГ „Св. св. Кирил и Методий“ е горда, че е сред приятелите и партньорите на Федерацията, и ще продължи да възпитава младите хора в ценности като емпатия, солидарност и активна гражданска позиция.
НХГ „Св. св. Кирил и Методий“ участва в регионалния преглед
по проект „Архипелаг от таланти“
На 15 ноември 2025 г. в гр. Враца се проведе първият регионален музикално-танцов преглед по националния проект „Архипелаг от таланти“, в който нашето училище успешно взе участие. Събитието събра ученици от училища с профилирано и разширено изучаване на музика от Западна България и даде възможност на младите изпълнители да представят своя талант, творчество и сценични умения.
Национална хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ се представи с участието на своя народен хор, фолклорни певци и инструменталисти, и талантливи поп изпълнители.
Народният хор впечатли журито и публиката с автентични изпълнения и авторски песни, с отлична вокална техника, красиви костюми и сценично поведение.
Поп изпълнителите обогатиха програмата и допринесоха за успешното представяне на Гимназията със съвременна музикална линия, емоционални интерпретации и артистичност.
Прегледът във Враца е част от мащабния проект „Архипелаг от таланти“ с № BG-RRP-11.020-0005 – инициатива на Секция на училищата с профилирано и разширено изучаване на музика (СУПРИМ) към Европейската музикална асоциация (ЕМУ), финансирана по Националния план за възстановяване и устойчивост. Проектът обединява 19 училища с разширено, профилирано и професионално обучение по музика, изобразително изкуство и хореография.
Като част от съпътстващите дейности на прегледа беше организирана изложба на ученически произведения – живопис, графика, приложни изкуства, рекламен дизайн, пластика и керамика. Всяко училище представи по 10 творби, включително и нашата гимназия.
Изложбата беше аранжирана във фоайето на залата и предизвика голям интерес сред участниците и гостите. В края на проекта предстои създаването на дигитален каталог с най-добрите произведения, а отличените творби ще бъдат експонирани и по време на грандиозния концерт-спектакъл в София.
Какво предстои?
В рамките на проекта ще се проведат още два регионални прегледа – в Казанлък и Търговище, изложби на ученически творби и редица благотворителни инициативи. Кулминацията ще бъде грандиозен концерт-спектакъл в зала 1 на НДК - София през февруари 2026 г., с участието на всички училища от проекта.
Участието ни във Враца беше вдъхновяващо преживяване за учениците и техните преподаватели, и поредно доказателство за силата на изкуството да обединява и развива младите таланти.
Виртуална изложба по случай Международния ден на толерантността
Учениците от 11 „Д“ и 8 „Д“ клас представят своята виртуална изложба, посветена на ценностите на уважението, разбирателството и приемането на различията. Проектът е реализиран под ръководството на г-жа Шопова, учител по изобразително изкуство, и показва как творчеството може да бъде мост към по-толерантно общество.
Разгледайте творбите им и се вдъхновете от посланията за мир и взаимно уважение!
В рамките на кампанията „Безопасен интернет“, организирана от издателство „Клет“, учениците от 9. д и 9. б клас проведоха урок на тема „От секстинг към сексторшън“ по време на редовните си часове по ИТ. Целта на часа беше да повиши дигиталната грамотност и да насочи вниманието към рисковете, които крие онлайн комуникацията.
Организацията на урока беше осъществена от учителя по ИТ Миглена Велячка, която включи темата в учебния процес и проведе заниманията по интерактивен начин.
Учениците разгледаха как секстингът може да прерасне в сексторшън и какви са последствията, като обсъдиха стратегии за защита и начини за реакция при заплаха.
В хода на урока те работиха по казуси, споделяха мнения и попълниха работен лист, който им помогна да обобщят наученото.
Часът завърши с дискусия, в която учениците споделиха, че са научили важни уроци за безопасното поведение онлайн и как да разпознават рисковете.
За трета поредна година издателство „Клет България“ заедно с Yettel и Националния център за безопасен интернет застават зад каузата за дигиталната защита на нашите деца.
ОБЩИ УСЛОВИЯ: „Безопасен интернет“ 2025/2026 г. - https://klett.bg
Историкът, журналист и писател проф. Петър Стоянович гостува в Националната хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“
Изключително ползотворна и интересна среща с проф. Петър Стоянович се проведе в Националната хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“. Посещението бе част от програмата на МОН „Неразказаните истории“.
На срещата присъстваха ученици от 12 А и 12 В клас, както и директорът г-жа Солачка, учители и служители в Гимназията.
Свободата да избираме какво да учим и как да се реализираме в бъдеще, колко е важно да можем да мислим и защо изкуственият интелект не може да измести човека - това са част от темите на разговора. Учениците имаха възможността да зададат своите въпроси към проф. Стоянович.
Възпитаниците на училището проявиха интерес както към исторически факти, така и към проблеми от живота в настоящето. Сладкодумният и ерудиран гост спечели вниманието и интереса на участниците в срещата, която приключи с обещание за още бъдещи съвместни проекти.
11 октомври – Международен ден за борба със затлъстяването
По инициатива на Регионална библиотека „Димитър Талев“ – Благоевград и класния ръководител Николай Куколев, учениците от осми клас на Националната хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ (бивша Солунска) бяха запознати с проблемите, свързани със затлъстяването в национален и европейски мащаб, както и с начините за предотвратяване на наднормено тегло. Събитието се проведе в зала „Изкуство“ на Регионалната библиотека.
По повод Световния ден за борба със затлъстяването, който се отбелязва на 11 октомври, главният експерт Валентина Георгиева и нейната колежка Мила Начина от Регионалната здравна инспекция – Благоевград, дадоха ценни съвети на младежите. Стана ясно, че България е на шесто място в Европа по затлъстяване сред възрастните и на пето място – сред децата.
Лошите хранителни навици, липсата на физическа активност, прекомерното време пред екраните и нарушеното качество на съня са сред основните фактори, водещи до затлъстяване. Храненето играе ключова роля за здравето, растежа и развитието на децата.
„Четири са основните фактори, които водят до хронични заболявания: нездравословното хранене, употребата на алкохол, тютюнопушенето и недостатъчната физическа активност. Очаква се до 2026 г. над 2,7 милиарда души в световен мащаб да бъдат с наднормено тегло. Сред основните причини за това са прекомерната консумация на мазнини, приемът на нездравословни напитки и липсата на достатъчно движение“, посочи Валентина Георгиева, която отговаря за контрола на здравословното хранене на деца и ученици.
Тя подчерта, че енергийните напитки са особено вредни за подрастващите. Еднакво стресиращи за организма са както недохранването, така и прекомерното или небалансирано хранене. Не бива да се приемат прекалено много мазнини за сметка на белтъци и витамини. Вредни са чипсовете, снаксовете и газираните напитки, особено ако се консумират често или ежедневно.
„За да се избегне затлъстяването, е добре да се приема разнообразна храна, да се отделя достатъчно време за хранене и това да се случва в спокойна обстановка. Препоръчително е всеки ден да се консумират четири групи храни: зърнени храни и картофи, мляко и млечни продукти, месо и богати на белтък храни, плодове и зеленчуци. Но с нищо от това не бива да се прекалява – прекомерната консумация води до здравословни проблеми в дългосрочен план“, посъветва младежите Валентина Георгиева.
Беше представена и информация за няколко инициативи на Европейския съюз, свързани с храненето и физическата активност, чрез програмата EU4Health 2021–2027 – „ЕС в подкрепа на здравето“. Програмата координира усилията на страните членки и управлява пилотни проекти, финансирани от Европейския парламент, за тестване на новаторски практики.
С поглед към Европа – НХГ започва ново приключение с „Еразъм+“
В периода 01.10 .2025-03.10.2025 директорът на НХГ „Св.св. Кирил и Методий“, г-жа Светлана Солачка, и г-жа Диана Петрова - учител по английски език и координатор на проекта, осъществиха подготвителна визита в гр. Левадиа, Гърция, като част от проект номер 2025-1-BG01-KA121-SCH-000313517, по програма Еразъм+, КД1, сектор Училищно образование.
Проектът се реализира за първа година и е част от Акредитация номер 2024-1-BG01-KA120-SCH-000288766 за периода 2023-2027 година.
Г-жа Солачка и г-жа Петрова се срещнаха с г-н Василис Сакас, координатор по Еразъм за област Виотиа,
и с г-жа Гарифалиа Балциото, директор на 4-та Гимназия в гр. Левадия, едно от училищата, които ще бъдат посетени от нашите ученици и учители. На срещата бяха обсъдени графикът на мобилностите, логистичните детайли и обучителните програми.
По време на визитата бяха уточнени основните параметри на предстоящата мобилност на 10 ученици и четирима учители от училището ни. За ръководители на групата за ученическа мобилност бяха определени г-жа Ал. Петкова и г-жа Шопова. А учителите г-жа Чакова и г-жа Ангелова са част от екипа на програмата “ Job Shadowing”.
Признание за e-Twinning дейностите в Европейската платформа за училищно образование (ESEP) получи проектът на г-жа Диана Петрова - учител по английски език, и учениците от 9а клас. Те са отличени с Национален знак за качество за достигнато високо ниво на педагогическа иновация и креативност, международно сътрудничество с партньорските училища, интеграция на дигитални инструменти, успешно реализирани цели и видими резултати, европейска добавена стойност – обмен на култури, езици и идеи, както и въздействие и устойчивост върху учители, ученици и училище.
Старт на програмата „Млад предприемач“ в НХГ – Благоевград
На 07.10.2025 г. стартира програмата „Млад предприемач“, в която участват учениците от 8., 9. и 10. клас, профил „Предприемачески“ на НХГ „Св. св. Кирил и Методий“ - Благоевград.
🔔 ВАЖНО! Каква е целта?
Програмата има за цел да:
► разбие митовете около сложни финансови и икономически термини;
► развие ключови знания и умения за предприемачество;
► даде възможност на младежите да съставят личен финансов план и бизнес идея;
► изгради устойчиво мислене, самочувствие и умения за самоуправление.
Съдържанието ѝ се състои от два основни раздела – финансова грамотност и предприемачество – с множество практически упражнения, казуси и предизвикателства.
Габриел Зашев – носител на стипендия „5 октомври“ за изкуство
Габриел Зашев ученик от 10.д клас на НХГ„Св. св. Кирил и Методий“ – Благоевград, беше удостоен със стипендия „5 октомври“ на Община Благоевград – най-престижното отличие, което градът присъжда на талантливи млади хора в навечерието на своя празник.
През последната година Габриел заслужи редица награди на национални форуми:
🥇 Първо място на Националния пленер Южни слънца – Петрич
🥇 Първо място на Националния конкурс Бог е любов
🏆 Гран При от Националния пленер Попово – Бялото градче
Неговите творби впечатляват с изключителен рисунък, оригинален колорит и дълбоко чувство за хармония.
≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈ Ученици от НХГ с призови места на фестивала „Малешево пее и танцува“
С гордост споделяме, че талантливи ученички от НХГ „Св. св. Кирил и Методий“ – Благоевград, достойно представиха училището на XX юбилейно издание на фолклорния фестивал „Малешево пее и танцува“, проведен в село Микрево от 1 до 3 октомври 2025 г.
В надпреварата участваха Михаела Бояджийска от 9.г клас, Ивана и Ивона Малчови от 12.г клас и Стефани Сиджимкова от 9.г клас. Те впечатлиха журито със своите изпълнения и завоюваха престижни отличия:
🥇 Първо място – Михаела Бояджийска с ръководител Марияна Ангелова
🥇 Първо място – Ивана и Ивона Малчови с ръководител Мая Чакова
🥉 Трето място – Стефани Сиджимкова с ръководител Милана Влахова
На песните на Михаела, Ивана и Ивона акомпанира Христо Златков – преподавател, който допринесе за блестящото им представяне на сцената.
Поздравления за изпълнителките и техните ръководители за вдъхновението, труда и любовта към българския фолклор! Те отново доказаха, че възпитаниците на НХГ не само постигат високи резултати, но и прославят училището чрез изкуство, талант и родолюбие.
Два нови STEM центъра в НХГ "Св. Св. Кирил и Методий“
На територията на Гимназията се изграждат два иновативни STEM центъра, финансирани по Националния план за възстановяване и устойчивост. Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев посети гимназията, за да се запознае с напредъка по проекта, придружен от областния управител Георги Динев и началника на Регионалното управление на образованието Ивайло Златанов.
Ремонтните дейности по двата центъра вече са завършени, като кабинетите са готови да приемат ученици. Очаква се единствено доставката на софтуерни продукти, които ще допълнят технологичното оборудване и ще позволят пълноценното използване на новата учебна среда.
Първият STEM център е насочен към природните науки и ще предоставя възможности за провеждане на часове по математика, биология, химия, здравно образование и опазване на околната среда. Пространството е оборудвано с компютърни станции, интерактивни дисплеи и специализирани инструменти, които ще подпомагат учениците в разработването на собствени проекти и в усвояването на ключови знания и умения.
Вторият STEM център е ориентиран към профил „Изкуства“ и ще предоставя възможности за творческа работа в области като графичен дизайн, дигитално рисуване, визуални изкуства и мултимедия.
Учениците ще имат достъп до графични таблети, софтуер за обработка на изображения и аудио-визуални материали, както и интерактивна техника, която ще стимулира креативността и иновативното мислене.
„Искаме учениците не просто да боравят с технологии, а да разбират взаимодействията между тях и да ги осмислят. STEM средата е стимул за интерес към природните науки и изкуствата, но и за развитие на професионалното образование“, подчерта министър Вълчев.
По-късно през деня министърът проведе среща с над 100 учители и директори от региона, на която присъства и кметът на Благоевград Методи Байкушев. Обсъдени бяха актуални теми като план-приемът, приобщаващото образование и предстоящите промени в системата.
УСПЕХИ НА УЧЕНИЦИТЕ НИ В I НАЦИОНАЛЕН ПЛЕНЕР „ПОПОВО – БЯЛОТО ГРАДЧЕ“
Новата учебна година започна с блестящо постижение за нашите възпитаници от профил „Изобразително изкуство“. В I Национален пленер „Попово – Бялото градче“ най-високото отличие – ГРАН ПРИ – бе присъдено на Габриел Зашев от 10. д клас, който впечатли журито със своята оригиналност и творчески почерк.
На същия форум Лидия Бегъмова от 11. д клас завоюва трето място, а нейната съученичка Даниела Андонова бе отличена с грамота за отлично представяне.
Тези успехи са гордост за нашето училище и доказват таланта, усърдието и вдъхновението на младите художници, както и силната традиция в обучението по изобразително изкуство.
Началото на учебната година с подобни признания е вдъхновение за всички нас и стимул за още по-смели творчески върхове.
За 146-та година НХГ "Св. св. Кирил и Методий" посрещна учители, ученици и гости за откриването на новата 2025/2026 учебна година.
С трепетно очакване 126 осмокласници прекрачиха прага на Гимназията. Пожелания за успешна учебна година отправи Директорът на Гимназията, г-жа Светлана Солачка.